Hazine Avcıları, Var Olmayan 'Gizli Hazineler'den Sonra Antik Kaya Oymalarına Zarar Veriyor - Teoriler
Bir üniversite uzmanına göre, Mersin'in güney bölgesinde yer alan Adamkayalar kabartmaları, son dönemde hazine avcılarının saldırısına uğradı ve telafisi mümkün olmayan hasar ve kayıpların önlenmesi için acil korumaya ihtiyaç duyuyor.

Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Murat Durukan, Adamkayalar Örenyeri'ni ünlü arkeolojik kazılarla karşılaştırarak önemine vurgu yaptı. Nemrut Ve Göbeklitepe Siteler. Adamkayalar'ın arkeolojik sit alanı olarak sınıflandırılması ve bir koruma projesinin geliştirilip uygulanması için derhal harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

Sitede, kayalıkların yüzlerinde "İnsan-kayalar" olarak bilinen ayrıntılı heykellerin sergilendiği dokuz niş bulunmaktadır. Bunlar arasında on bir erkek, dört kadın, iki çocuk ve bir dağ keçisinin oymaları yer alıyor.

Durukan, Mersin şehrinin 60 kilometre (37 mil) batısında yer alan Adamkayalar'ın turistik cazibe potansiyeline dikkat çekti. Tesislerin, güvenliğin, kameraların ve aydınlatmanın da eklenmesiyle Adamkayalar'ın önemli bir turizm merkezi haline gelebileceğini öne sürdü.